Turizem na podeželju: Istrski zajtrk

  • 27 July 2021 |
  • font size

Zanimiv turistični produkt je istrski zajtrk, s katerim je Mateja Hrvatin Kozlovič pred dvema letoma povezala kmetije v slovenski Istri. Ponujajo prehransko uravnotežen obrok za dve osebi iz lokalnih sestavin majhnih ali butičnih ponudnikov, ki ohranjajo istrsko gastronomsko tradicijo. Lani je istrski zajtrk postal finalist v izboru Sejalec, s katerim Slovenska turistična organizacija nagrajuje ustvarjalne in inovativne dosežke v turizmu.

Istrski zajtrk dostavljajo ponudnikom sob, ki jih oddajajo domačim in tujim gostom, a jim sami ne ponujajo hrane. »Vsak dan jim dostavimo istrski zajtrk za goste, vsak ponudnik prenočitev prejme tudi provizijo od prodaje zajtrka. Gostje ob naročilu istrskega zajtrka dobijo še pet kuponov za lokalna doživetja, s katerimi lahko obiščejo domačine, pobliže spoznajo pridelavo hrane, ki sestavlja istrski zajtrk, ob tem pa odkrivajo kulturno identiteto Istranov,« pojasnjuje Mateja Hrvatin Kozlovič. Gostje lahko poskusijo ekstra deviško oljčno olje, poslušajo zgodbe domačinov v koprski butični trgovini Okusi Istre, obiščejo ekološko kmetijo Marima v Trebešah, kjer dobijo suho sadje in si ogledajo najvišji flišni slap v Istri, na kmetiji Montis na Montinjanu lahko spoznajo ekološka vina, obiščejo zeliščni labirint Zeliščnega raja slovenske Istre v Trseku …

»Istrski zajtrk je pripomogel k večjemu odkupu lokalnih pridelkov in živil z lokalnih kmetij, ponudniki prenočitev so obogatili svojo ponudbo. Povprečna poraba pri posameznem ponudniku doživetij, ki ga izbere gost s kuponom istrskega zajtrka, znaša od 30 do 50 evrov. Dosegli smo večjo prepoznavnost manj znanih kotičkov v Istri. Po uspešnem preboju zajtrka v slovenski Istri razvijamo brkinski zajtrk skupaj z lokalno akcijsko skupino LAS Snežnik-Nanos,« dodaja Mateja Hrvatin Kozlovič.

Članek objavljen po spletnem portalu AGRObiznis (https://agrobiznis.finance.si/8974010/Zanimive-ideje-za-turizem-na-podezelju. Foto Jaka Ivančič.

Več o Istrskem zajtrku: https://www.istrianbreakfast.si/

istrski zajtrk

back to top