Ali ste vedeli?

Nosove si brišejo iz predelane odpadne embalaže za mleko

Ljubljanske mlekarne so postale prvo slovensko podjetje, ki mu je uspelo zapreti interno snovno zanko za embalažo Tetra Pak. Ostanke embalaže Tetra Pak, ki nastanejo pri proizvodnji mlečnih izdelkov, v podjetju Lucart predelajo v robčke, papirnate brisače in higienski papir, te izdelke pa Ljubljanske mlekarne nato odkupijo za svojo interno uporabo. Več najdete TUKAJ.

Preberite več...

Panorganix – napredne metode vertikalnega kmetovanja

Panorganix je pionir urbanega kmetijstva v Sloveniji, saj predstavlja svetel primer uspeha v slovenskem biogospodarstvu, ki temelji na principih trajnosti, inovativnosti in krožnega gospodarstva. Ustanovljen je z vizijo revitalizacije urbanih prostorov. Skozi zeleno prakso je Panorganix razvil napredne metode vertikalnega kmetovanja, ki omogočajo celoletno pridelavo sveže zelenjave v kontroliranih notranjih pogojih. Uporabljajo hidroponske sisteme, ki zemljo nadomeščajo z mineralno bogatimi vodnimi raztopinami, kar omogoča rastlinam, da absorbirajo hranila neposredno iz vode, s tem pa se znatno zmanjša potreba po naravnih surovinah in vodi. Ta tehnika ne samo da poveča učinkovitost pridelave, ampak tudi zagotavlja, da so pridelki izjemno sveži in bogati z okusom.

Preberite več...

Delavnica krožnega biogospodarstva v Tolminu

V začetku aprila je v Tolminu potekal drugi od štirih dogodkov na temo krožnega biogospodarstva s katerim želimo širši javnosti približati njegove principe delovanja in promovirati domače in tuje dobre prakse. Tokrat smo se osredotočili na gojenje gob in njihove zdravilne učinke.

Zbrane sta pozdravili Vesna Erhart, sekretarka DRSP, nato pa je Greta Lizabeta Črnilogar, vodja projektov v Posoškem razvojnem centru, predstavila projekt »Vzpostavitev pogojev za EKO regijo Biosfernega območja Julijske Alpe«. V osrednjem delu sta prof. dr. Luka Juvančič in mag. Matej Fatur, UL, Biotehniška fakulteta predstavila osnovne principe krožnega biogospodarstva na podeželju. V nadaljevanju je dr. Andrej Gregorij, MycoMedica d.o.o. kratko povzel ugotovitve številnih raziskav o zdravilnih učinkovinah gob in gliv. Predstavil je tudi različne priložnosti, ki jih ponujajo; Od visokotehnološkega gojenja medicinskih gliv in gob za proizvodnjo prehranskih dopolnil pa do gojenja ostrigarjev in širtak (Shiitake) za trg ali domačo uporabo. Delavnico je zaključil s prikazom inokulacije debel s pomočjo micelija na žitnem zrnju in micelijem na lesenih cepkih. Organizator dogodka je Društvo za razvoj slovenskega podeželja, izvedba pa poteka v okviru projekta BioRural (Obzorje Evropa) in BIOECO-UP (Interreg-CE). Dogodek je gostil LAS Dolina Soče.

Preberite več...

Krepitev krožnega biogospodarstva na podeželju – še 2 delavnici

Serija dogodkov in delavnic je namenjena izboljšanju znanja o biogospodarstvu in prepoznavanja priložnosti za proizvodnjo lastnih bio-osnovanih izdelkov. V maju bosta potekali še zadnji dve:

Predstavitev 16 prototipov bio-osnovanih izdelkov – predlog konzorcija BIOECO-UP, dr. Luka Juvančič, UL, Biotehniška fakulteta, spletni dogodek, 16. 5. 2024. (potrebna registracija TUKAJ)

Podaljšanje življenja lesu in lesnim izdelkom, dr. Miha Humar, UL, Biotehniška fakulteta, Prevalje, 29. 5. 2024. Gosti: LAS Mežiške doline.

Preberite več...

Biotehnološki center Ljubljana vodilni na področju boitehnologije in trajnostnega kmetovanja

Biotehnološki center (BIC) Ljubljana je vodilno raziskovalno in razvojno središče na področju biotehnologije in trajnostnega kmetovanja v Sloveniji. Njihovo delo je osredotočeno na raziskave in razvoj inovativnih rešitev ter tehnologij, ki prispevajo k trajnostni rabi naravnih virov, izboljšanju produktivnosti in kakovosti kmetijskih pridelkov, ter zmanjševanju negativnih vplivov kmetijskih dejavnosti na okolje.

BIC Ljubljana se ukvarja z različnimi področji biotehnologije, vključno z uporabo mikroorganizmov za biološko gnojenje in zaščito rastlin, razvojem bioloških pesticidov, izboljšanjem pridelave hrane s pomočjo genskega inženiringa ter biotehnološkimi metodami, ter razvojem biogoriv in biomaterialov. Njihove raziskave in inovacije prispevajo k večji odpornosti in trajnosti kmetijskih sistemov, zmanjšanju uporabe kemičnih pesticidov in umetnih gnojil, ter k bolj učinkoviti rabi vode in energije v kmetijski pridelavi.

Preberite več...

Vloga LAS pri krepitvi krožnega biogospodarstva na podeželju

Prvi v seriji brezplačnih dogodkov in delavnic za izboljšanje znanja o biogospodarstvu in prepoznavanja priložnosti za proizvodnjo lastnih bio-osnovanih izdelkov je potekal 22. 3. 2024 v Kopru in ga je gostil LAS Zelene Istre.

Dr. Luka Juvančič, Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta je predstavil definicije in temeljna načela krožnega biogospodarstva ter jih podkrepil s primeri iz Slovenije in tujine. Poudaril je, da je potencial biomase v Sloveniji znaten vendar slabo izkoriščen, verige so prekinjene, ali pa sploh niso vzpostavljene. Med potencialnimi snovnimi tokovi je izpostavil štiri (1) ostanke v kmetijski proizvodnji in upravljanju krajine, (2)ostanke v proizvodnji in potrošnji hrane, (3) ostanki sečnje, spravila in primarne predelave lesa ter (4) ostanke v industrijski predelavi lesa. Prosojnice predavanja so dostopne TUKAJ.

Preberite več...

Pripravki iz gob za zmanjševanje stranskih učinkov kemoterapij, pri multipli sklerozi …

MycoMedica je visokotehnološko podjetje, ki se osredotoča na gojenje medicinskih gliv in gob ter proizvodnjo prehranskih dopolnil iz njih. Znanje in tehnologije za pridelavo visokokakovostnih prehranskih dopolnil so razvijali zadnjih 15 let, medtem ko so mnoge tehnike izpopolnili z različnimi znanstvenimi študijami in raziskovalnimi projekti tako doma kot v tujini. »Gobe že več kot tisoč let slovijo kot zdravilno sredstvo in lahko pomagajo pri marsikateri bolezni; pri zmanjševanju stranskih učinkov kemoterapij, pri multipli sklerozi, krepitvi imunskega sistema ali pa, da se laže znebimo kilogramov,« pojasni lastnik podjetja dr. Andrej Gregori.

Preberite več...

Klasično kmetijsko dejavnost dopolnjuje raziskave, gojenje žuželk, slama višje kakovosti …

Ena izmed njihovih inovativnih in krožnih zgodb je rezana slama kot nastilj za živali, predvsem pri govedu, perutnini in konjih. Z rezanjem slame povečajo njeno vpojnost, kar posledično bistveno zmanjša potrebno količino nastilja. Prodajajo jo v več držav.

Raziskovalna in razvojna dejavnost je za to kmetijsko podjetje strateškega pomena. V ta namen so vzpostavili lasten laboratorij za gojenje žuželk v raziskovalne namene, ki je ena izmed alternativnih trajnostnih rešitev za pridobivanje beljakovin živalskega izvora. Povezujejo se z večjimi izobraževalnimi institucijami, s katerimi skupaj izvajajo razne projekte na področju kmetijstva.

Preberite več...

Eko Janez: Slovenska spirulina v hrani in kozmetiki

Eko Janez je slovenski kmet, ki se ukvarja s pridelavo in predelavo spiruline, ene najbolj hranljivih in okolju prijaznih rastlin na svetu. Spirulina je modrozelena alga, ki vsebuje veliko beljakovin, vitaminov, mineralov, antioksidantov in drugih koristnih snovi za človeško telo. Eko Janez je prvi pridelovalec spiruline v Sloveniji, ki jo goji na naraven in trajnosten način, brez uporabe kemikalij, pesticidov ali gensko spremenjenih organizmov. Njegova spirulina je certificirana kot ekološka in ima oznako kakovosti "Made in Slovenia".

Preberite več...

Zakaj ravno biogospodarstvo?

Poleg družbene koristi princip biogospodarstva vpliva na zmanjševanje uporabe naravnih virov in njihovo bolj učinkovito uporabo (snovne in energetska) ter ima ekonomske potenciale. V Sloveniji in tudi drugje inovatorji razvijajo odlične izdelke in storitve, mnogi od njih pa so tudi že na trgu.

Pristop LEADER/CLLD zasleduje cilje Evropskega Kmetijskega sklada za razvoj podeželja vključno s spodbujanjem krožnega biogospodarstva in mi bomo njihove zgodbe objavili v upanju, da navdihnejo še koga izmed nas. Za poglobljeno branje o biogospodarstvu predlagamo nekaj naslovov: Bridge2Bio (CRP), Biorural, CircAgro, Življenje brez plastike, CEL KROG – zavržen potencial biomase in BIOECO-UP.

Preberite več...
Naroči se na ta RSS